ایران ، مشهد، شهرک صنعتی مشهد
جاده کلات ، کوشش شمالی ۲۱ ، پلاک ۲۶۷

شیشه های پیشرفته – رنگی و دکوراتیو - پروفیل آلومینیوم کاران پارال

شیشه های پیشرفته – رنگی و دکوراتیو

V-Art

استفاده از شیشه در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی در دهه های اخیر بسیار مورد توجه طراحان و معماران قرارگرفته است. زیبائی ، سبکی ، تنوع ، نصب آسان و امکان ایجاد طرح های خاص و بدیع، تقاضا برای استفاده از شیشه های دکوراتیو را افزایش چشمگیر داده است. شیشه  V-Art مجموعه متنوعی از شیشه های تزئینی است که در انواع طرحها و رنگها با روشهای مختلفی تولید می شوند. از این نوع شیشه بسته به نوع، طرح و رنگ آنها در قسمتهای مختلف ساختمان می توان استفاده نمود.

مهمترین انواع شیشه های V-Art عبارتند از:

 • شیشه های جورجین بار
 • شیشه های طرح شکسته
 • شیشه های چاپدار (اسپندرال(
 • شیشه های مات (Matelux)
 • شیشه های رنگی لاکوبل (Lacobel) و متلاک (Matelac)
 • شیشه های سند بلاست
 • شیشه های لمینیت رنگی
 • شیشه های فوتولمینیت

شیشه های جورجین بار

نوع خاصی از شیشه های دوجداره هستند که بین دو لایه شیشه پروفیل های آلومینیومی تزئینی در رنگهای طلائی و سفید در ترکیب انواع طرح های هندسی به کار رفته اند. از این نوع شیشه در ساختار انواع پنجره، درهای ورودی و کابینت های آشپزخانه استفاده می شود.

شیشه های طرح شکسته

مقاومت بالای این نوع شیشه در تضاد جالبی با ظاهر شکسته آن است. درجه ایمنی این شیشه ها در حدی است که می توان از آنها به عنوان کف و پله استفاده نمود. ظاهر شکسته این شیشه ها زیبائی خاصی به آنها بخشیده است. از این نوع شیشه در تزئینات داخلی ساختمان نیز می توان استفاده نمود.

شیشه های چاپدار یا اسپندرال

شیشه های اسپندرال با انجام پخت مرکب سرامیکی بر روی شیشه در انواع رنگ ها تولید می شود. چاپ سرامیکی این شیشه ها غیرشفاف است و فضای پشت آن قابل رویت نمی باشد. شیشه اسپندرال بصورت تک جداره، دوجداره و یا در ساختار شیشه لمینیت می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ابتدا شیشه در ابعاد مورد نظر برش داده می شود و در پی آن با دقت مورد چربی زدایی قرار گرفته و شسته می شود. سپس رنگ با روش چاپ سیلک اسکیرین با ضخامت یکنواخت بر سطح شیشه پخش می گردد. رنگ مورد نظر در اولین مرحله خشک کنی با تابش متمرکز اشعه مادون قرمز خشک می شود. سپس شیشه چاپ شده در کوره اصلی قرار گرفته و تا درجه حرارت ۶۲۱ درجه سانتیگراد حرارت داده می شود تا رنگ به اصطلاح پخته شود. این فرآیند حرارتی موجب تثبیت رنگ می گردد. ماندگاری این چاپ در حدی است که در برابر خراش، تراشه، مواد شیمیایی و پوسته شدن از مقاومت بالائی برخوردار است.

شیشه های اسپندرال معمولا در نماهای تمام شیشه ای و به منظور پوشاندن مناسب فضاهای ناخواسته مانند فضای بین طبقات یا مخفی نمودن تاسیسات و تجهیزات در معرض دید، بکار می رود. دیگر کاربردهای آن استفاده در ویترین فروشگاه ها، دکوراسیون داخلی و پوشش دیوارها می باشد.

به هنگام سفارش شیشه اسپندرال توصیه می شود به منظور بررسی تطابق رنگی با شیشه های اصلی پروژه یک نمونه شیشه در ابعاد واقعی به صورت Mock Up نصب گردد.

شیشه های مات یا Matelux

شیشه های Matelux که توسط شرکت بلژیکی AGC تولید می شوند، به شیشه های فلوتی اطلاق می گردد که یک سطح آن با کیفیت بسیار بالا Acid-Etched می شود. این فرایند موجب مات شدن سطح شیشه می گردد. با توجه به کاربرد شیشه می توان آنرا جهت پوشش کف ، دیوار ، پارتیشن و یا نرده شیشه ای استفاده نمود. این شیشه نسبت به شیشه سند بلاست شفافیت و یکنواختی بیشتری داشته، تمیز کردن آن آسانتر و مقاومت آن در برابر نفوذ آلودگی بیشتر است .

شیشه های رنگی Lacobel  و Matelac

شیشه های Lacobel در ۲۵ رنگ استاندارد تولید می شوند. درخشندگی و یکنواختی رنگ شیشه های Lacobel آنها را به محصولاتی ایده آل جهت استفاده در داخل ساختمان و امور دکوراتیو تبدیل کرده است.

شیشه های Matelac در ۱۲ رنگ استاندارد و با ایجاد پوشش رنگی بر روی شیشه های Acid-Etched تولید می شوند. تلفیق حالت شیشه های رنگی و مات، این محصولات را به گزینه ای خاص جهت پوشش دیوارها، ساخت کابینت و قفسه و سایر امور دکوراتیو مبدل ساخته است.

شیشه های سندبلاست

شیشه های سندبلاست با لایه برداری از روی سطح شیشه به وسیلۀ اسپری شن نرم تولید می شوند. لایه برداری از روی شیشه موجب مات شدن شیشه می شود. استفاده از برخی تجهیزات کارخانه های شیشه امکانات تولید محصولات زیر را به وجود آورده است:

 • سند بلاست بسیار نرم و یکنواخت به گونه ای که بدون آن که از مقاومت مکانیکی شیشه کاسته شود، سطح شیشه به طور کاملا یکدست سندبلاست می شود.
 • تغییر تدریجی شدت سندبلاست، به این معنا که امکان تولید شیشه هایی که در آنها سندبلاست کمرنگ و پررنگ می شود وجود دارد.
 • سندبلاست بر اساس الگو و شکل، شامل ایجاد نوار، طرح های تکرار شونده و غیر تکرار شونده بر سطح شیشه.

شیشه های لمینیت رنگی

شیشه های لمینیت رنگی با استفاده از طلق های PVB رنگی، ساخته می شوند. این شیشه ها علاوه بر داشتن تمام خواص شیشه های لمینیت، نظیر مقاومت در برابر زلزله و سرقت، جلوگیری از نفوذ اشعۀ UV و کاهش آلودگی صوتی، در طیف گسترده ای از رنگ ها نیز قابل تولید هستند. شیشه های لمینیت رنگی می توانند کاملا شفاف، مات یا کاملا غیرشفاف باشند. موارد کاربرد این شیشه ها هم در نمای ساختمان و هم در داخل ساختمان جهت مصارف دکوراتیو می باشد.

شیشه های فوتولمینیت

فوتولمینیت کردن شیشه به معنی لمینیت کردن یک طرح گرافیکی درون شیشه است. در اجرای این روش می توان از پارچه، طلق یا چاپ مستقیم شیشه بهره برد. در لمینیت پارچه، پارچۀ دلخواه بین دو شیشه قرار گرفته و به طور دائم لمینیت می شود. در لمینیت با طلق، طرح مورد نظر به صورت دیجیتال روی طلق مخصوص چاپ می شود و طلق چاپ دار بین دو شیشه لمینیت می شود. در روش چاپ مستقیم، چاپ دیجیتال مستقیما روی شیشه انجام می شود و سپس لایۀ شیشه چاپ دار با یک لایۀ دیگر شیشه لمینیت می شود.

در تمام روش های فوتولمینیت نوع طلق مصرفی با طلق معمولی PVB متفاوت است. طلق مورد استفاده در شیشه های فوتولمینیت چسبندگی بسیار بالایی به شیشه و مواد چاپی دارد و در برابر رطوبت آسیب نمی بیند. لمینیت شدن طرح های گرافیکی درون شیشه از آسیب دیدن طرح ها جلوگیری می کند. بدین ترتیب با استفاده از شیشه های فوتولمینیت طراحان می توانند بدون نگرانی از آسیب پذیری چاپ های دیجیتال، از تنوع بی پایان طرح های چاپی رنگی در طراحی های خود استفاده نمایند.

 
 
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ارتباط با کارشناسان