ایران ، مشهد، شهرک صنعتی مشهد
جاده کلات ، کوشش شمالی ۲۱ ، پلاک ۲۶۷

پروفیل آلومینیوم چیست؟ کاربرد پروفیل - پروفیل آلومینیوم کاران پارال

پروفیل آلومینیوم چیست؟

پروفیل آلومینیوم چیست؟

 پروفیل آلومینیوم چیست ؟ پروفیل آلومینیوم فلزی است با ویژگیها و کیفیت خاص خود، از نظر وزن بسیارسبک است و در بین فلزات رده سوم سبک ترین وزن را دارد. استفاده از آن در اتومبیل مصرف انرژی را کاهش داده و تحمل ظرفیت بار را افزایش میدهد. از نظر قدرت در مقابل فشار مقاومت بالایی دارد. ضریب کششی آن نسبت به دیگر فلزات یک سوم است یعنی ممان اینرسی(خاصیتی از یک مقطع است که با بهره گیری از آن می‌توان رفتار یک تیر را در برابر خمش و تغییر شکل حول محورهای آن بدست آورد.

 

پروفیل آلومینیوم چیست

 

آلومینیوم یکی از پر مصرف ترین مواد در تولید پروفیل است ،زیرا وزن سبک و کمی دارد ،و انعطاف بسیار بالا و مقاومت در برابر خوردگی دلیل بر استفاده زیاد از پروفیل آلومینیوم است

پروفیل آلومینیوم به صورت اختصاصی ، ساختمانی ، و صنعتی در بازار موجود است.

 

جهت خواندن مقاله  انواع پروفیل های درب و پنجره کافیست کلیک کنید

مزایای استفاده از پروفیل آلومینیوم

نکات  مهمی که سبب می شود از پروفیل آلومینیوم استفاده کنیم این است که:

از لحاظ اقتصادی به صرفه است.

چکش پذیر و منعطف است.

چگالی نسبت به دیگر فلزات پایینی دارد.

مقاومت بالایی دارد.

در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم است.

 

مقاومت فیزیکی پروفیل آلومینیوم


میزان تنش و تغییر شکل خمشی یک تیر هم به میزان بار وارده و هم به شکل هندسی مقطع مورد نظر بستگی دارد، هر چه ممان اینرسی یک مقطع بیشتر باشد میزان تنش و تغییر شکل خمشی آن مقطع کمتر است) پروفیلهای آلومینیوم برای بدست آوردن همان درجه شکست ۳ برابر بیشتر باشد. قابلیت شکل گیری آن بسیار خوب است همین ویژگی در اکستروژن آلومینیوم بسیار کاربرد دارد. ویژگی دیگر آلومینیوم این است که کار با آن در ماشینهای مختلف آسان است. از نظر اتصال متدهای مختلف اتصال مانند لحیم کاری ، تسمه کاری، کار اتصال آن را انجام میدهد. مقاومت در مقابل خوردگی نیز یکی از ویژگیهای دیگر آن است. همچنین آلومینیوم غیر سمی بوده ، منعکس کننده خوب گرما و نور است و قدرت رسانایی بسیار بالایی دارد.

آلومینیوم فلزی است که قابلیت نامحدودی برای ارائه پروفیل هایی با اشکال و سطح مقطع های مختلف دارد. اکستروژن یکی از روش‌های شکل دهی شمش‌ها یا فلزات نیم ساخته است که طی آن سطح مقطح این مواد به شکل معین در می آید. در این دستگاه از پیستونی قوی جهت اعمال بار یکنواخت بر قطعه مورد نظر و پرس کردن و فشار دادن آن در بدنه دستگاه استفاده می‌شود. پروفیل های آلومینیوم نیز معمولا از همین روش ساخته میشوند. اکستروژن آلومینیوم، تکنیکی است که آلیاژهای آلومینیوم را به پروفیلهایی با سطح مقطع معین برای کاربردهای معین تبدیل میکند.

 

پروفیل آلومینیوم چیست

 

روش تولید پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم را به سه روش تولید می کنند روش نورد، روش ریخته گری و روش اکستروژن

رایج ترین روش تولید پروفیل آلومینیوم چیست ؟ درست روش اکستروژن آلومینیوم است ، در این روش بیلت آلومینیوم را که خود از طریق ریخته گری شمش آلومینیوم تولید می شود را تحت فشار و حرارت مناسب ، از قالب هایی با سطح مقطع مشخص عبور می دهند که منجربه تولید پروفیل آلومینیوم با مقاطع مشخص می شود

و همچنین پروفیل های تولید شده را با توجه به درخواست مصرف کننده برش کاری می کنند که رایج ترین آن پروفیل را به طول ۶ متر برش می دهند.

و سپس به ترتیب مرحله استریج ، پولیش و آبکاری، پروفیل آلومینیوم را به رنگ ها و طرح های مختلف تبدیل میکنند

 

کاربرد پروفیل های آلومینیوم


۱. سیستم های معماری
۲. پارتیشنها
۳. سیستمهای اقامتگاه ها
۴. سیستم های حفاظتی
۵. اشکال و فرمهای هندسی
بسیاری از قطعات آلومینیومی در ساخت ساختمانهای اداری ، کارخانجات، فروشگاه ها و دیگر مکانهای تجاری استفاده میشود. در این مکانها پروفیلهای آلومینیوم برای ساخت قاب ها، درب و پنجره ها و پارتیشن به کار میرود.

فلز آلومینیوم

آلومینیوم  عنصری شیمیایی با نماد Al و عدد اتمی ۱۳. آلومینیوم دارای چگالی کمتری نسبت به سایر فلزات رایج است ، تقریباً در یک سوم فولاد. میل زیادی به اکسیژن دارد و هنگام قرار گرفتن در معرض هوا یک لایه محافظ اکسید روی سطح تشکیل می دهد. آلومینیوم از نظر بصری از نظر رنگ و هم از نظر توانایی زیاد در انعکاس نور ، به نقره شباهت دارد. نرم ، غیر مغناطیسی و شکل پذیر است. این یک ایزوتوپ پایدار ، ۲۷Al دارد. این ایزوتوپ بسیار رایج است و آلومینیوم را به دوازدهمین عنصر رایج در جهان تبدیل می کند. رادیواکتیویته ۲۶Al در رادیودیتاسیون استفاده می شود.

استعلام روز قیمت پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم چیست و انواع پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم با شیار صنعتی ۲۰ * ۲۰چیست

اندازه سطح مقطع این پروفیل ۲۰ ۲۰ ۲۰ میلی‌متر، دهانه آن ۶ میلی‌متر، وزن ۳۷۵ گرم در متر است و از آلومینیوم ساخته‌شده و با آنودایز نقره پوشانده شده است. از این نوع پروفیل‌ها برای ساخت پروفیل‌های کوچک و شاسی کم مقاومت استفاده می‌شود.

 

مشخصات آلومینیوم با شیار صنعتی ۲۵ * ۲۵

سطح مقطع این پروفیل ۲۵ ۲۵ ۲۵ میلی‌متر است، دهانه آن ۶ میلی‌متر است، وزن ۴۰۰ گرم بر متر است، از آلومینیوم ساخته‌شده است. این نوع پروفیل برای ضربه زدن به قاب درصورتی‌که پروفیل ۲۰ * ۲۰ پاسخ ندهد استفاده می‌شود.

 

مشخصات آلومینیوم با شیار صنعتی ۳۰ * ۳۰

اندازه سطح مقطع این پروفیل ۳۰ ۳۰ ۳۰ میلی‌متر، دهانه ۸ میلی‌متر، وزن ۷۹۰ گرم در متر است، از آلومینیوم ساخته‌شده است. از این نوع پروفیل‌ها برای ساخت مدل و کاور استفاده می‌شود، اگرچه مقاومت خوبی ندارند اما گزینه خوبی برای ساخت روکش هستند و ازنظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه هستند.

 

پروفیل آلومینیوم با شیار صنعتی ۳۰ * ۳۰ عکس شماره ۳ – پروفیل آلومینیوم با شیار صنعتی ۳۰ * ۳۰

 

پروفیل آلومینیوم با شیار ۴۰ * ۴۰ صنعتی

اندازه سطح مقطع این پروفیل ۴۰ × ۴۰ میلی‌متر، دهانه ۱۰ میلی‌متر، وزن ۱.۳۵ کیلوگرم در متر است، از آلومینیوم ساخته‌شده است. این نوع پروفیل‌ها مقاومت نسبتاً بالایی دارند و سنگین هستند و برای ساخت سازه مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

پروفیل آلومینیوم با شیار صنعتی ۴۵ * ۴۵

اندازه مقطع این پروفیل ۴۵ ۴۵ ۴۵ میلی‌متر است، دهانه سوراخ ۱۰ میلی‌متر است، وزن (۱.۰۷.۱.۳۶.۲) کیلوگرم بر متر، از آلومینیوم ساخته‌شده است. پروفیل آلومینیوم ۴۵ * ۴۵ دارای ۳ اندازه سبک، متوسط ​​و سنگین در استاندارد بین‌المللی و کاربرد این نوع پروفیل در ساختمان با مقاومت بالا است.

 

پروفیل آلومینیوم با شیار ۶۰ * ۶۰ صنعتی

سطح مقطع این پروفیل ۶۰×۶۰ میلی‌متر است، دهانه آن ۱۰ میلی‌متر است، وزن ۲.۱ کیلوگرم بر متر است و از آلومینیوم ساخته‌شده است. این نوع پروفیل ابعاد بزرگی دارد و برای تایرهای صنعتی و تایرهای پارتیشن بسیار مناسب است.

 

پروفیل آلومینیوم با شیار صنعتی ۸۰ * ۸۰

اندازه سطح مقطع این پروفیل ۸۰ × ۸۰ میلی‌متر، دهانه ۱۰ میلی‌متر، وزن ۲.۹۳ کیلوگرم در متر است و از آلومینیوم ساخته‌شده است. این مشخصات سنگین عظیم و بسیار گران است و در ساخت وسایل بزرگ و سازه‌های پارتیشن مانند گالری‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

مشخصات آلومینیوم با شیار صنعتی ۹۰ * ۴۵

اندازه سطح مقطع این پروفیل ۹۰×۴۵ میلی‌متر است، دهانه دریچه ۱۰ میلی‌متر است، وزن (۳.۲، ۲.۷، ۲) کیلوگرم در متر، از آلومینیوم ساخته‌شده است. پروفیل‌های آلومینیومی ۴۵ * ۹۰ دارای ۳ اندازه سبک، متوسط ​​و سنگین در استاندارد بین‌المللی هستند. از این نوع پروفیل‌ها برای ساخت ستون در سازه استفاده می‌شود

 

پروفیل آلومینیوم با شیار صنعتی ۸۰ * ۴۰

اندازه سطح مقطع این پروفیل ۸۰×۴۰ میلی‌متر، دهانه ۱۰ میلی‌متر، وزن ۲.۱ کیلوگرم در متر است، از آلومینیوم ساخته‌شده است. پروفیل ۴۰ × ۸۰ از مقاومت برنجی بسیار بالایی برخوردار است، در مقایسه با پروفیل‌های دیگر دارای وزن متوسط ​​است و می‌تواند به‌عنوان شافت مورداستفاده قرار گیرد.

پروفیل آلومینیوم رد صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد و یکی از مهم ترین مواردی که بسیار می توان مفید دانست صنعت درب و پنجره سازی دانست

درب و پنجره آلومینیومی بسیار کاربردی است و کیفیت بسیار بالایی نسبت به متریال های دیگر است 

و عمر بسیار بالا همراه کیفیت همیشگی و بسیار مقاوم در برابر شرایط اب و هوایی موجب استفاده از فلز آلومینیوم در درب و پنجره است.

 

منبع:ویکی پدیا

۸ نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ارتباط با کارشناسان