ایران ، مشهد، شهرک صنعتی مشهد
جاده کلات ، کوشش شمالی ۲۱ ، پلاک ۲۶۷

اکستروژن چیست؟ - پروفیل آلومینیوم کاران پارال

اکستروژن چیست؟

اکستروژن چیست

اکستروژن چیست؟شکل دادن فلزاتی از قبیل آلومینیوم فرآیند مشخصی است که بوسیله نیروی هیدرولیکی با فشار وارد قالب می گردد و به عنوان محصولات اکسترودی در شکلهای متفاوت از قالب خارج می گردد. پرسهای اکستروژن در اندازه های معینی ساخته می شوند و اندازه آنها ارتباط مستقیم با اندازه شمشی دارد که باید اکسترود شود.

اکستروژن آلومینیوم
پروفیل آلومینیوم

مهم ترین مراحل در فرایند اکستروژن

۱-بیلت(شمش) باید به دمای ۴۲۶-۴۹۶ درجه سانتیگراد رساند.

۲-بعد از رسانیدن بیلت به دمای مورد نظر آنرا توسط لودر به داخل رام رانده و بیلت را بوسیله دوده یا چربی مخصوص چرب می کنند تا از چسبیدن بیلت به قالب جلوگیری شود ونیز نقش روان کننده را ایفا می کند.

۳-سپس بیلت به کرایدل انتقال داده می شود.

۴-رام با فشار بیلت رابه جلو می راندتا اینکه بیلت وارد کانتینر شود.

۵-سپس فشار ادامه پیدا کرده و بیلت از قالب گذشته و رفته رفته کوچکتر شده تا اینکه به انتهای کانینر می رسد هنگام عبور آلومینیوم از قالب، از اطراف قالب نیتروژن مایع عبور داده می شود که باعث افزایش طول عمر و دوام قالب می شود.

۶-در نتیجه فشار بیلت از قالب عبور کرده و شکل قالب را به خود می گیرد.

جهت آشنایی با واحد آنودایزنیگ و رنگ کوره ای که مرحله بعد از اکستروژن آلومینیوم است می توانیدکلیک کنید.

۷-هنگامی که مواد اکسترودی از پرس خارج کی شود درجه حرارت مطلوب توسط سنورهای نصب شده در پرس کنترل و تنظیم می گردد. هدف اصلی از دانستن درجه حرارت انجام عملیات اکسترود با حداکثر سرعت می باشد. مقدار حرارت خروجی اکستروژن بستگی به آلیاژ آلومینیوم است. و برای مثال حرارت آلیاژهای ۶۰۶۳A ،۶۴۶۳ ،۶۰۶۳،۶۱۰۱ برابر حداقل ۴۹۸ درجه سانتی گراد وآلیاژهای ۶۰۰۵A ،۶۰۶۱ برابر حداقل ۵۱۰ درجه سانتی گراد است .

۸-مامی بیلت در عملیات اکستروژن استفاده نمی شود و در آخر پوسته ای به صورت اکسید باقی می ماند که بیلت را برداشته و بیلت دیگری بارگذاری شده و این پروسه همچنان تکرار می شود .

۹.هنگامی که محصول به طول دلخواه رسید توسط اره بریده می شود.

۱۰-محصول پس از برش به میز خنک کننده منتقل می شود.

۱۱-بعد از خنک شدن محصولات آنها را به روی میز مخصوصی(استریج) هدایت می کنند که در این مرحله آنها را تابگیری می کنند که باعث می شود که پروفیلها به صورت صاف و یکنواخت طبق استاندارد های مورد نظر در آیند .

۱۲-سپس پروفیلها رادر اندازه های استاندارد (یا سفارش داده شده) برش می دهند.

اکستروژن آلومینیوم

جهت آشنایی با قیمت پروفیل آلومینیوم کلیک کنید.

اکستروژن آلومینیوم

در جواب اکستروژن چیست میتوان گفت یکی از روش های پر کاربرد و بهینه برای اشکال ساده و حتی پیچیده در طول های بلند آلومینیوم، اکستروژن آلومینیوم نام دارد.

در واقع در فرایند اکستروژن آلومینیوم ، بیلیت (بلوکه های فلزی) از قالب هایی با سطح مقطع های مختلف و البته کوچکتر را با فشار وارده به بیلت از قالب عبور می دهند.

و بخاطر همین روش به شکل مورد نیاز تبدیل می شود.

و بدلیل پیوسته بودن فرایند اکستروژن آلومینیوم این شکل ها و مقاطع را در طول های بلند تولید کرد.و معمولا مقاطع مختلف را در طول ۶ متر تولید می کنند.

البته بایستی حتما آلومینیوم را به دمای اکستروژن الومینیوم برسانیم که فرایند اکستروژن در این دما برای آلومینیوم مطلوب است،البته این دما با توجه به آلیاژ الومینیوم متفاوت خواهد بود.

همه آلیاژ های آلومینیوم می توانیم اکسترود کنیم اما برای بعضی از آلیاژ ها که نیاز به فشار زیاد ، یا دارای پیچیده گی مقطع یا سرعت پایین اکسترود می باشند را  نسبت به دیگر آلیاژها، زیاد برای اکستروژن مناسب نیست اند.

 دلایل استفاده از روش اکستروژن آلومینیوم

در این روش می توان به  طیف زیاد و وسیع از فراورده های آلومینیوم را از طریق تغییر اجزا و عمل اکسترود تولید کرد به طوری که بسیاری از فراوردها را نمی توان به روش دیگری تولید کرد.

تولید با استفاده از فرایند اکستروژن هزینه و مصرف کمتری نسبت به دیگر روش ها دارد.

فرایند اکستروژن به صورت کاملا پیوسته عمل میکنند که باعث افزایش راندمان در خط تولید میگردد.

در این فرایند باعث جلوگیری از آلودگی محیط زیست می گردد زیرا که فاظلاب زیادی از این روش تولید نمیشود.

در این فرایند بخش زیادی از ترکیبات حساس به حرارت در آن باقی می ماند زیرا که اکستروژن در دمای بالا و زمان کم شکل میگیرد،که منجربه افزایش کیفیت محصول میشود.

کاربرد اکستروژن های آلومینیوم

تولیدات اکسترود شده آلومینیوم بیش از ۵۰ درصد از بازار اروپا که بیشترین مصرف در بخش ساخت و ساز های ساختمانی است را دربر میگیرد.

از این تولیدات بیشتر در ساخت در و پنجره پروژه های ساختمانی تجاری و مسکونی ،ساخت در و پنجره همچنین در سازه های ساختمانی ،سقف ، روکش های فلزی ، نمای ساختمانی و خانه های پیش ساخته و… استفاده میشوند.

تولیدات اکسترودی در صنعت های مختلف ازجمله حمل و نقل ،جاده ها و راه آهن ،خودرو و حمل نقل دریایی کاربرد های زیادی دارد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه اکسترود آلومینیوم

۱-سیلندر اصلی  2-چکش میله ای  3-بلوک محافظ  4-بیلیت آلومینیوم ۵-فشار هیدرولیکی ۶-کانتینر

اکستروژن آلومینیوم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ارتباط با کارشناسان